کتاب قهرمان دوران
از داد و ستد با فواد لذت ببرید!

 چند وقت پیش زیر پست مربوط به کتاب تتبعات میشل مونتنی از فواد انصاری خواستم اگه نتونست کتاب رو در سنندج پیدا کنه آدرسی بفرسته تا کتاب رو براش پست کنم. نتیجه مکاتبه ایمیلی به یک تبادل کتاب ختم شد. از بین مِنوی کتابهایی که که فواد جلوم گذاشت من ترجیح دادم به پیشنهاد سرآشپز(فواد)? اعتماد کنم و کتاب قهرمان دوران رو انتخاب کردم.

دقیقا روزی که کتاب دست من رسید کتاب میشل مونتنی هم به دست فواد رسیده بود. این رو از اونجا فهمیدم که پستچی زحمت کشی با لهجه کُردی زیبا، به من زنگ زد و گفت رفته درب منزل و کسی نبوده! منم ازش خواهش کردم خودش یه فکری به حال قضیه بکنه چون کاری از دست من برنمیاد!

اما کتاب،

قهرمان دوران علاوه بر روایت بسیار دلپذیر و گیرا و خصوصیات دلچسب یک داستان که بیان جزئیاتش در سواد و تخصص من نیست، نویسنده ای جالب و منحصر بفرد داره. نویسنده ای جنگجو و نترس که ادیب و نظامی بودن همزمانش، من رو یاد اگزوپریِ دوست داشتنی میندازه. لرمونتوف در چهارده سالگی منظومه چرکس ها و منظومه مشهور ابلیس رو خلق میکنه. وارد دانشگاه میشه و به دلیل اختلاف شدید با اساتید، دانشگاه رو ترک میکنه. در بیست سالگی وارد خدمت نظام میشه اما واکنش های تندش در خصوص قتل پوشکین به درباریان روسیه، باعث عزل از گارد سلطنتی و انتقالش به ارتش میشه.

پادرمیانی بستگان، لرمونتوف رو از تبعید قفقاز به مسکو برمیگردونه تا اینکه نویسنده به دلیل شرکت در یک دوئل دوباره به قفقاز برگردونده میشه. در آخر درحالی که ۲۷ سال داشته دعوت دیگری به دوئل رو میپذیره و کشته میشه!

وقتی داستان رو خوندم، تشابهات زندگی فردی لرمونتوف و  پچورین (شخصیت محوری داستان) برام بسیار عجیب بود. بعضی ها یک طور حرف میزنند و مینویسند، و هزار جور دیگر زندگی میکنند. و بعضی ها، چه خوب و چه بد همونطور که حرف میزنند و مینویسند زندگی میکنند. به نظر میرسه این نویسنده، سرکشی، طغیان درونی و نگاه بی مهابا در خصوص مرگ رو تنها در نوشته هاش بیان نکرده و گویا اون رو به تمامی زندگی کرده.

پچورین:

من از توفان زندگی فقط چند فکر توشه گرفته ام و هیچ گونه احساساتی نیندوختم. دیری ست که با سر زندگی میکنم نه با دل. در وجود من دونفر نهفته اند. یکی به تمام معنی زندگی میکند و دیگری می اندیشد و درباره اولی قضاوت میکند.

از کتابِ قهرمان دوران اثر لرمونتوف / ص ۱۶۲

از فواد عزیز بابت معرفی و هدیه ی این کتاب ارزشمند ممنونم.

3 دیدگاه برای “کتاب قهرمان دوران
از داد و ستد با فواد لذت ببرید!

  1. سلام وحید عزیز
   هیمنطوره که میگی. فواد دوست باسواد و بامعرفتیه که من یکی خیلی دوستش دارم.
   و اینکه چه ذهنیت قشنگی نسبت فواد و کرد زبان ها داری. به نظرم اعتراف به خوبی ها و جنبه های مثبت بقیه مشخصه ی یه آدم با عزت نفس بالاس. امیدوارم منم بتونم مث تو سخاوتمند باشم تو کلامم.
   ممنونم ازت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *