معرفی وبلاگ
سید مصطفی رضیئی و دغدغه تغییرات اقلیمی

وبلاگ سودارو متعلق به سید مصطفی رضیئی ست. سید از نویسنده ها و مترجمان خوب ایران است که اگر اشتباه نکنم حالا دیگر در ایران نیستند.

به رغم این دوری، دغدغه ایشون در خصوص تولید محتوی فارسی در مورد تغییرات اقلیمی برای من بسیار با ارزش است. من هربار که وبلاگ ایشون رو مرور کنم بدون شک چیزهای زیادی یاد میگیرم. ازجمله در آخرین پست ایشون که به حساسیت و دقت تمام در مجموع بیست و شش سوال اساسی رو در خصوص تغییرات اقلیمی و تاثیرات اون بر جهان و کشور ما رو بیان کردند.

فکر میکنم بحث تغییرات اقلیمی بحثی ست که نشود در برنامه توسعه کشورها از اون صرف نظر کرد. همچنین اگر علاقمند هستید، سازمان مردم نهاد (NGO) حامیان زمین مشغول به تلاش های خوبی در جهت روشنگری و آموزش در این زمینه ست.

اما چند سوال از آخرین پست ارزشمند وبلاگ سید مصطفی رضیئی را که انتخاب کردم اینجا نقل میکنم:

سازمان‌های امنیتی مختلف کشورهای گوناگون دنیای امروز، تغییرات اقلیمی را یک خطر امنیتی بسیار جدی تلقی می‌کنند. آیا ایران هم چنین دیدگاهی دارد؟ اگر آره، جزییات این نگاه چیست و چطور باید مردم نسبت به آن حساس باشند؟ اگر نه، چرا نه؟

پنتاگون می‌گوید دولت و ارتش امریکا در گذر زمین از آستانه ۵ درجه سانتی‌گراد، از هم می‌پاشد و دیگر وجود نخواهد داشت. دولت، نیروهای نظامی و سازمان‌های وابسته به دولت شما تا آستانه چند درجه سانتی‌گراد را دوام خواهند آورد؟ گزارش رسمی دولت مرکزی ایران در این زمینه توسط چه کسانی نوشته شده است و کجا عرضه شده است؟

دولت سوریه در مقابل جابه‌جایی ۸۰۰ هزار کشاورز خودش در کنار سنگینی حضور فراتر از ۱ میلیون آواره عرافی، به آستانه جنگ داخلی رسید. این کشور در ۵ سال گذشته، تبدیل به ویرانه‌ای ناآشنا شده است و تغییرات اقلیمی در کنار دیگر عوامل، از علت‌های اصلی این ویرانگی است. شما چطور می‌خواهید مانع ورود ایران به جنگ داخلی مشابه یمن، سوریه، عراق و یا سومالی بشوید؟ چه نظامی برای توزیع آب، غذا و امکانات می‌خواهید خلق می‌کنید که عدالت را رعایت کند و حق مردم را به آنان بدهد؟

تمدن بشر در فاصله آستانه ۵ تا ۷ درجه سانتی‌گراد منقرض می‌شود. احتمال این وجود دارد که زمین در ۲۱۰۰ میلادی (کمتر از ۹۰ سال دیگر) به آستانه ۵ درجه برسد یا حتی از آستانه ۷ درجه رد شده باشد. شما می‌خواهید در مقابل این واقعیت چه کار کنید؟

برنامه شما برای کاهش شدید مصرف گوشت در کشور و جایگزینی آن با پروتین‌ها و چربی‌های گیاهی چیست؟ چطور می‌خواهید به مردم این آموزش داده بشود که با کنار گذاشتن گوشت، تا ۸۰ درصد از تولید گازهای گلخانه‌ای خودشان خواهند کاست؟ چطور می‌خواهید بتدریج سرمایه‌گذارها و افراد شاغل در صنعت دامداری را به دیگر صنایع سوق بدهید؟

2 دیدگاه برای “معرفی وبلاگ
سید مصطفی رضیئی و دغدغه تغییرات اقلیمی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *