لحظه نگار
گلاب گیری در کاشان

سفر به کاشان

 

کاشان رو بسیار دوست دارم و تا بحال فرصت نشده درست و حسابی ازش دیدن کنم. این گشت و گذار سریع رو هم نمیزنم به حساب تا کاشان همچنان نادیده بمونه.

یک نمونه گلاب گیری در نیاسر کاشان

از گشت و گذار در نیاسر و ویکی پدیا، چند مطلب عاید بنده شد که به اشتراک دوستانِ جان میذارم:

  1. ملت اجنبی به گل محمدی ما Persian Rose هم میگن. البته نام علمی ش Damascena ست که طبق معمول هیچکی تاحالا نه تلفظ ش کرده و نه میتونه بکنه. در واقع گویا رَک و ریشه این گل و کار گلاب گیری در ایران بوده و تا حدود ۳۵۰ سال پیش کسی جز ایرانیان حتی به این کار مشغول نبوده.
  2. برخلاف تصور من که کلا به گیاهان دارویی و اطبای این رسته روی خوشی ندارم، خواص گلاب بی حساب و کتاب نیست! برای مثال بوی گلاب ترشح ئیدروفین و اندروفین رو در مغز متعادل میکنه که باعث حس آرامش عجیبی میشه.
  3. این رفیق ما که با ما اومده بود واقعا باعث شرمساری بنده بود! وسط توضیحات آقای گلاب گیر در خصوص فرایند تقطیر  و غیره از ایشون پرسید “آقا عرق رو هم همینطوری میگیرند؟“. اون بنده خدا هم که دوزاری ش نیفتاده بود با متانت تمام گفت بله پسرم تمام عرقیجات تقریبا همینطوری گرفته میشه. ما که سرمون رو انداخته بودیم پایین، با سوال دوم رفیقمون مبنی بر اینکه “نه حاج آقا اون عرق رو میگم” سرافکنده تر شدیم و حاج آقا هم خیال دوست مارو راحت کرد که اون عرق رو هم همینطوری میگیرند.
  4. آقا گول این گلاب دو آتیشه که درِ هر بقالی میگن و میفروشن رو نخورین. حاج آقا به ما گفت انقدر صرفه اقتصادی دوآتیشه گرفتن گلاب پایینه که سالهاست به ندرت کسی اینکار رو انجام میده.
  5. در آخر: گلاب برای من تداعی گر آن چیزی ست که از ما بجا میماند. حال این بجامانده میتواند نظم باشد یا نثر، شعر باشد یا متن، شاگردانی باشد یا شگردهایی برای بهتر زیستن آیندگان. هستی به ما نشان داده در قیاس بین بقای گل و گلاب ما از گل هم کم فروغ تر و شکننده تریم. بعضی از ما ذره ذره در گرد خود فرومیپاشیم تا از بین برویم، و سرنوشت پر مشقت اقلیتی از ما، پختگی، جوشش، فراز و فرودی سخت و عصاره ای ماندگارست. شاعر چه خوش گفته که:

چون که گل رفت و گلستان شد خراب     بوی گل را از چه جوییم، از گلاب

سفرنامه های دیگه رو میتوتید از اینجا مطالعه کنید.

2 دیدگاه برای “لحظه نگار
گلاب گیری در کاشان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *