شیوه شخصی من در جمع آوری جملات کلیدی

چند ماهی ست که احساس میکنم بهتر است جملات و پاراگراف های کلیدی را به شیوه ای مفیدتر جمع آوری کنم. چند انگیزه اصلی برای این کار داشتم و حالا که مدتی ست این روش را بکار بردم بر آنها مُصرتر هستم.

در کامپیوتر شخصی ام فایلی دارم به نام توسعه فردی که پوشه “دفترچه موضوعات” یکی از پوشه های آن است. چند ماه پیش تصمیم گرفتم جملات کلیدی از منابع مختلف رو به صورت موضوعی جمع آوری کنم. نتیجه این گردآوری تا این لحظه تصویر زیر است:

در این گردآوری من چند قانون دارم،

اول اینکه باید مشخص شود گوینده این مطلب چه کسی ست. اگر اسم او به گوشم آشنا نباشد حتما چند خطی از ویکی پدیای آن شخص به عنوان توضیح در کنار نامش اضافه میکنم.

دوم اینکه منبع این نوشته کجاست. اینکه این جملات را از کدام کتاب یا وب سایت یا غیره برداشت کردم حتما باید ذکر شود.

سوم. اگر مطلب از کتاب باشد که تکلیف تایپ کردن معلوم است، اما اگر جملات از وب سایت یا جایی قابل کپی کردن باشد، وظیفه تایپ کردن (حداقل یکبار رونوشت کردن از آن) را اجبار کرده ام.

چهارم. در آخر بخشی هست به نام “پانوشت من” که موظف هستم در باره هرکدام از این جملات چند دقیقه ای فکر کنم و چیزکی هرچند کم ارزش اضافه کنم. فکر میکنم همین بخش باعث شده به سراغ ثبت و ضبط هر حرفی نروم مگر اینکه بتوانم کمی در خصوص آن بنویسم.

یک نمونه از پوشه عصر تکنولوژی
یک نمونه از پوشه عصر تکنولوژی

اما اگر بخواهم به انگیزه های اصلی از این کار اشاره کنم باید اینطور بگویم که:

 1. به خیالم این کار باعث میشود ذهنم به جای توجه به صاحب حرف، به طور پیش فرض موضوع محور نگاه کند.
 2. تصمیم دارم هرچند وقت یکبار یک کدام از این پوشه ها را پرینت بگیرم و در وقت فراغت و آرامش حواسم را معطوف آن کنم.
 3. احساس میکنم “نوشتن” در خصوص هرکدام از موضوعاتی که برای جمع آوری مطلب درباره آنها زمان گذاشته ام کار شیرین تری شود، مخصوصا که در آن صورت مجموعه ای از حرف حساب ها در مورد آن موضوع را یکجا دارم.

4 دیدگاه برای “شیوه شخصی من در جمع آوری جملات کلیدی

 1. با سلام،
  نوشتن معجزه می کند من چندین بار تصمیم گرفته ام همچنین کاری انجام دهم اما بعد از مدتی فراموش می کنم اما خوب این کلمات کلیدی که گفتی ایدۀ جالبی است سعی دارم اجرا کنم، اما فایل های ورد قابل اطمینان نیستند چند باری من کلی نوشته ام نمی دانم چه اتفاقی می افتد نمی توانم انسجام بدهم؟ آیا پیشنهادی داری؟
  با تشکر

  1. حسن عزیز
   جسارتا فکر کنم شیوه ت هرچی که بوده، زیاد دوستش نداشتی. به نظرم یه جوری که خودت هم خیلی ازش لذت ببری و شیرین باشه اینکار رو انجام بده.
   و بعد اینکه پوشه ای که برای خودت میسازی باید فعال و زنده باشه. من همیشه روی کاغذ جملات و پاراگراف ها رو مینویسم و تقریبا هر روز میرم فایلها رو آپدیت میکنم.
   راستی وب سایت جالبی داری. لیسنینگ از چالش های زندگی من بوده و هست? حتما ازت کمک میگیرم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *