آقای فرصت طلب
یک مواجه ی آپُرچیونیستی!

دیروز داشتم درس تفاوت فرصت طلبی و ایجاد ارزش واقعی از سریِ درس هایِ ارزش آفرینیِ متمم رو میخوندم که به این مثال جالب برخوردم:

نقل از متمم:

یادداشتی به این مضمون است: خوش‌بین عزیز! بدبین عزیز! واقع‌گرای عزیز! وقتی شما مشغول بحثهای فلسفی جدی بودید که این لیوان آب، نیمه پر است یا نیمه خالی، من آن را خوردم و رفتم! امضا – با نهایت احترام – فرصت طلب!

برام جالب بود و اصل عکس رو برای یکی دوتا از دوستانم هم فرستادم، اما فکر نمیکردم امروز یک مثال خیلی واضح از این طرز عمل شامل حال خودم بشه!
تو صف نوبت دکترِ بیمارستانِ رازی نشسته بودم. وقتی شماره ۱۲ پیج شد من پاشدم و هم زمان یه خانم با بچه کوچیکش هم نیم خیز شد. یه نگاه بهم کردیم و من پرسیدم مگه شما ۱۲ هستید؟ گفت آره. خلاصه تا اون دست بکنه تو کیفش و تا من بگردم شماره رو پیدا کنم آقای فرصت طلب شماره ۳ که مثل اکثر تهرانی ها همیشه تو ترافیک گیرمیکنن، گیر کرده بود و نوبتش گذشته بود و از قضا تهرانی بازیش هم گل کرد و از کنار ما خزید و رفت تو اتاق دکتر.

اینکه میگم خزید استعاره نیست، توصیفه. جداً خزید! از اونجا که من معمولا حواسم به بیشتر از یک جا هست(و این اصلا چیز خوبی هم نیست) داشتم حرکات ریز و بی سر و صداش به سمت در رو پیگیری میکردم که واقعه صورت گرفت. خانم هم که مشخص شد شماره ۱۲ بوده و در واقع خطا رو از من میدید خدا رو شکر به لبخندی رضایت داد.

جمع بندی مطلب اینه که فرصت طلب نباشیم. ملت همیشه هم لبخند نمیزنن?

پی نوشت بی ربط تصویری:

حفظ این درخت در حین ساختن درمانگاه جدید بیمارستان رازی برام جالب بود. البته من بعد از دو ساعت نشستن دیدمش و به چند نفر که نشون دادم اعتراف کردند که اصلا ندیدنش. ترجیح میدم فرض کنم ضعف در قدرت ابراز وجودی درخت بوده نه بینایی ما?

پی نوشت دو:

کارتون اول متعلق به آقایAdam Zyglis هست.

4 دیدگاه برای “آقای فرصت طلب
یک مواجه ی آپُرچیونیستی!

 1. چه جالب منم وقتی اون تصویر را در درس های متمم دیدم اول فکر کردم فرصت طلبی بار معنایی مثبت داره بعد فهمیدم نه اصلاً اینطوری نیست متن درس خیلی یادم نیست ولی مثال تو پوریا کامل نشون داد صفت فرصت طلب بار معنایی بسیار منفی باشه. نمی دونم فرصت طلبی مثبت را چی باید خطاب کنیم ولی بعضی موقع شاید آینده نگری و داشتن تفکر سیستمی یک جور فرصت طلبی مثبت تلقی بشه. عکس درخت جالب بود من فکر نمی کردم تو سیستم دولتی هم به این مسائل دقت کنند (کلاً دولتی برای من یک استریوتایپ است که نمی دونم خوبه یا نه)

  1. منم همینطور، در واقع فرصت طلبی رو مثبت میدونستم. وقتی مفهومش رو در کنار مفهوم نقد نکردن سریع داشته ها میذاری، به چیزی جالبی میرسه آدم.
   استریوتایپ دولتی رو خوب اومدی علی!

 2. فرصت طلبی نشانه ای از عدم تکامل اجتماعی است. متاسفانه داستان زمانی تلخ تر می شود که در ادبیات جاری و فکری ما، این نوع رفتار را برابر با زرنگی و هوشمندی می دانند.
  مرسی بابت تلنگر!

  1. معین عزیز همینطوره که میگی
   در واقع مصداق های به اصطلاح “بچه زرنگ بودن” بین ما زیاده که یکی ش همین فرصت طلبیه.
   اصلاح میشیم ایشالله?

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *