پیشنهاد موسیقی – ظافر یوسف (Dhafer Yousef)

من عاشق موسیقی هستم. یادمه محمدرضا تو سایتش یه بار فرق بین طرفدار و عاشق و این چیزا رو تو داستان علاقه عاشقانه مادرش به گل و گیاه ها گفته بود.

من عاشق موسیقی هستم.

یادم میاد تا قبل از اینکه پارسال عید گوشیم رو توی پارک ازم بزنن، شبی نبود که برای گوش دادن به موسیقی خودمو یکی دو ساعت تو کوچه پس کوچه گم و گور نکنم. فرقی نمیکرد آلبوم از شجریان باشه یا توماتیتو، از حسن کسایی نی نواز باشه یا یبگچه خانی تارنواز،  Autorretrato بیسته آمیگو باشه یا جز ترکی عزیزا مصطفی زاده.

راستش دوست داشتم خیلی بیشتر از این در خصوص چیزایی که گوش میدم بنویسم. صحبت از این موضوع گاها برای من دوستی های خوبی رو به وجود آورده. هرچند که تفاوت سلیقه رو هیچوقت مبنا قرار ندادم، وگرنه باید دوستیم رو با همه کسایی که چاوشی یا هر نوع دیگه از موسیقی پاپ، یا از این تلفیقی های عجیب و غریب ( مث چارتار و غیره) گوش میدن بهم میزدم!

بگذریم. امشب دست بردم تو Top 20 ظافر یوسف و حسابی غرق صدای این مرد شدم. دوستای من که خیلی بیشتر از من موسیقی میفهمند و در واقع کار و زندگیشون همینه، این بشر رو نابغه جز میدونن. البته نابغه ای که یه حنجره عجیبو غریب خدادای هم بهش عطا شده. اگه توصیف اورسی رو در موردش بخونید متوجه میشید که علی رغم الکتروجز بودن همچنان یک نوازنده خوب عود و همچنان یک آواز شرقی اثیری رو با خودش تا همین آخرین آلبوم کشونده.

جایی خونده بودم مدرسه قرآنی که در تونس محل تحصیل ظافر یوسف بوده، سخت گیری شدیدی روی موسیقی داشتند و اون صورت مخفیانه رادیو رو کش میرفته و یه گوشه میشسته رادیو جز گوش میداده! علاوه بر علاقه شدید این جزیست تونسی-فرانسوی به فرهنگ شرقی، یه نگاه خاصی به فرهنگ ایران تو خیلی از کاراش هست. از انتخاب اشعار مولانا گرفته تا تقدیم یکی از زیباترین قطعاتش به شهر شیراز.

یکی دیگه از زیبا ترین قطعاتش رو به ابونواس اهوازی اختصاص داده که میخوام اینجا لینکش دانلودش رو بذارم. (بلکه هم سلیقه موسیقیایی شدیم?)

ظافر یوسف – الخمریات ابونواس اهوازی (‘The Khamriyat of Abu Nuwas’)

ظافر یوسف –  Blending souls & shades – to Shiraz

و قطعه ای که ایشون به مادرش تقدیم کرده و خب البته من از یوتیوب برش داشتم و بهتره اون ابزار پرکابرد رو برای دیدنش فعال کنید:

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *